KÚPEĽNE, SANITA, OBKLADY, NÁBYTOK

Obklady do kúpeľne v hnedých farbách

Kúpeľňové obklady v zemitých farbách

 

Príslovečné teplo domova patrí k momentom, ktoré by v domácnosti chcel mať azda každý. Dosiahnuť sa dá rôznymi spôsobmi a nie je to len o správnom nastavením atmosféry a pohody. Výraznou mierou k nemu dokážu prispieť aj farby, ktoré ľudskú psychiku ovplyvňujú viac ako sa zdá.

Zemité farby sú zosobnením teplých farebných tónov a pri správnom použití v interiéroch dokážu veľmi účinne prispievať k zútulneniu domova. Nemali by však prevažovať na miestach, ktoré zalieva slnečné žiarenie. Je teda jasné, že zemité farby sa do kúpeľne mimoriadne hodia.

 

Symbolika zemitých farieb

Pre kúpeľne typickou farbou je odjakživa biela. Symbolizuje čistotu, harmóniu, no hovorí sa o nej tiež ako o farbe slobody a tolerancie. Faktom ostáva, že biela na mnoho ľudí pôsobí sterilne, ba až nudne. Pritom aj táto farba má svoje teplejšie odtiene – tóny slonovinovej a smotanovej sú toho dôkazom. Typickým príkladom zemitých farieb sú ale najmä hnedá, oranžová, žltá či zelená v rôznych odtieňových variantoch.

• Hnedá: pripomína zem, drevo. Je farbou tepla, bezpečia a istoty. Skvele pasuje do miestností slúžiacich na oddych a regeneráciu

• Oranžová: spája sa s bohatou úrodou a pocitmi šťastia, evokuje tiež slnko.

• Žltá: „Slnečná“ farba symbolizuje nádej, radosť, rozkoš, zároveň je farbou ktorá oslobodzuje a uvoľňuje napätie.

• Zelená: Farba prírody, nádeje a harmónie. Vzniká kombináciu modrej a žltej, dvoch protikladných farieb, ktorých silu „ruší“ a nastoľuje rovnováhu.

 

Zemité farby v kúpeľni

Z vyššieho uvedeného vyplýva, že zemité farby kúpeľniam už zo svojej podstaty mimoriadne svedčia. Uplatnenie nachádzajú najmä ako súčasť kúpeľňových obkladov, ktoré malej-veľkej miestnosti výrazným spôsobom dodávajú charakter a šmrnc. Tmavé farby v kúpeľni sú skrátka trendom, ktorý navodzuje pohodu, pokoj a zvláštnu dramatičnosť okamihu.

• Ak chcete v kúpeľni vyčariť pokoj a dojem skutočného luxusu, určite siahnite po kúpeľňových obkladoch hnedej farby. Najmä tie veľkoformátové pôsobia v kombinácii s do krémova ladenou vaňou či umývadlom a zlatými doplnkami (kohútiky, osvetlenie) naozaj veľkolepo.

• Zlatá sa vo všeobecnosti s hnedou veľmi môže, skúste tento moment využiť spôsobom, ktorý vám ponúka hnedo-zlatá mozaika. Môže pôsobiť ako bod akcentu na relatívne malej ploche, prípadne sa ňou dá ozdobiť celá jedna nástenná plocha. V kúpeľni takto vytvoríte veľmi zaujímavý detail.

 

Farebné odtiene na pozadí

Farby ako šedá a béžová skvele ladia s kúpeľňovými obkladmi zemitej farby, no všetku „slávu“ im akoby prenechávajú a samy pôsobia pomerne nenápadne. Doslova ako akési šedé eminencie, čo je najmä v prípade šedej farby veľmi príznačné.

• Šedá je vyložene neutrálnou farbou, ani svetlou, ani tmavou. Jej výhodou je, že v priestore nevytvára hranice a ako neutrálny moment sa dá vhodne skombinovať s farbami v rôznych odtieňových škálach (tie zemité nevynímajúc).

• Béžová zase predstavuje zjemňujúci element. Béžové rozmerné obklady v lesku vytvárajú dojem prepychu, hojnosti a blahobytu, možno až trochu nečakaný zážitok v tak malom priestore, akým kúpeľne zväčša disponujú.

 

Zemité tóny obkladom veľmi svedčia

Nech sa už rozhodnete akokoľvek, v prípade výberu kúpeľňových obkladov v zemitých farbách určite nespravíte krok vedľa. Ich prítomnosť vo vašej kúpeľni vytvorí v dnešnej dobe tak potrebnú príjemnú náladu plnú relaxu a harmónie. Nechajte pracovný ruch a starosti bežného života za dverami kúpeľne a skoncentrujte sa len na seba a svoje uvoľnenie. Vášmu zdraviu a celkovej fyzickej a psychickej pohode to môže jedine prospieť.