MALÉ KÚPEĽNE

Dizajn malej kúpeľne

Tvoríme pôvabné malé kúpeľne, kde všetko má svoje miesto. Aj vám navrhneme krásnu kúpeľňu, ktorú si zamilujete!

Malé kúpeľne predstavujú najväčšie percento navrhovaných kúpeľní. Za malú kúpeľňu je považovaná paneláková kúpeľňa, ako súčasť garzónky, jedno- dvoj- trojizbového bytu, niekedy rodinného domu pri väčšom počte kúpeľní.

Možno sa to nezdá, ale navrhnúť malú kúpeľňu je ťažšie ako stredne veľkú alebo veľkú. Prečo je tomu tak? Pri návrhu treba vyriešiť veľa funkcií na malej ploche.

Malá kúpeľňa s vaňou
Malá kúpeľňa s vaňou

Umývadlo, klozet, sprcha alebo vaňa, úložné priestory a často sa pridáva funkcia pranie + sušenie, lebo v ostatnom byte už na to neostal priestor. Vzhľadom na priestorové možnosti je treba dobre zvážiť najnutnejšie funkcie.

Malá kúpeľňa so sprchovým kútom
Malá kúpeľňa so sprchovým kútom

Častou dilemou býva riešenie vaňa verzus sprcha. Pre starších ľudí je vhodnejšia sprcha vzhľadom na predpokladaný nárast imobility, pričom treba zohľadniť bezbariérové riešenie vaničky sprchového kúta a možnosť dodatočnej inštalácie prvkov pre imobilných /madlá, sklopná sedačka v sprche, sprcha bez dverí a pod./

Malá kúpeľňa s vaňou
Malá kúpeľňa s vaňou

Mladé rodiny s deťmi uprednostňujú vaňu, ktorú je možné doplniť sklopnou sprchovacou zástenou, čím dosiahneme dve riešenia v jednom.

Skrinka pod umývadlo je alfou a omegou pri navrhovaní maličkej kúpeľne, niekedy ako jediným možným priestorom na úložnú funkciu.

Estetika malej kúpeľne

Obklady do malej kúpeľne

V prvom rade musí byť spokojný klient. Zosnímanie názorov klienta je najdôležitejší aspekt pri tvorbe a z toho musí riešiteľ vychádzať.

Vo všeobecnosti platí niekoľko estetických pravidiel pri navrhovaní malých priestorov:

  • svetlé obklady pocitovo zväčšujú kúpeľne
  • lesklé obklady, tým že vytvárajú odrazy, dojmovo zväčšujú priestor a pridávajú na exkluzivite
  • pri použití kamenných imitácií obkladov je dobré uprednostniť jemnejšie "žilovanie" v textúre
  • pri aplikácií kontrastov treba byť skôr opatrný
  • pri osvetľovaní uprednostniť skôr nepriame svetlo

Treba skonštatovať, že hore uvedené platí pre "stredný zlatý prúd", nie je dogmou a pravý opak môže priniesť v kreatíve nečakané prekvapenia...

Tí odvážnejší nech sa držia rady: "Nenechajte sa zošróbovať zaužívanými pravidlami..."

Malá kúpeľňa / WC
Malá kúpeľňa / WC