Ako si (s nami) zariadiť kúpeľňu v luxusnom štýle

Nápady a inšpirácie pre exkluzívne kúpeľne

Kúpeľňa sa zväčša rozkladá na niekoľkých metroch štvorcových a predstavuje miestnosť, kde sa dá len ťažko vymyslieť niečo z dizajnérskeho hľadiska celkom prínosné. Ale to je len prvé zdanie a to často klame. 

Aj v kúpeľniach sa ale šikovný interiérový návrhár dokáže vyhrať - veď vybaviť tak malý priestor niečim exkluzívnym, to je pre odborníkov častokrát veľkou výzvou. Poďme si objasniť v čom spočíva čaro a exkluzivita štýlových kúpeľní.

Luxusné kúpeľne
Luxusné kúpeľne

Priestor

Krátky slovník slovenského jazyka definuje pojem "exkluzívny" tiež ako mimoriadny, osobitý, luxusný. Skrátka a jasne, ak je niečo exkluzívne, znamená to, že to nie je bežne dostupné. V prípade kúpeľní je takýmto exkluzívnym momentom dostatok priestoru. Ak ho nejaká kúpeľňa má, pokojne ju môžeme označiť za exkluzívnu, bez ohľadu na jej dizajn.

Luxusné kúpeľne
Luxusné kúpeľne

Jednoduché tvary

Boli časy, kedy sa exkluzivita dala priam merať honosnosťou výzdoby. Tieto doby sú ale dávno fuč a dnešný trend je skôr opačný - kladie dôraz na jednoduché, minimalistické riešenia lahodiace oku, s ktorými navyše nie je žiadna zbytočná práca pri ich udržiavaní. Exkluzívnym kúpeľniam tak dominujú čisté línie klasických geometrických tvarov (štvorce, obdĺžniky) a to nie len čo sa obkladových materiálov týka.

Luxusné kúpeľne
Luxusné kúpeľne

Technika všade prítomná

Nie je žiadnym tajomstvom, že žijeme v dobe obrovského technického pokroku. To, čo je moderné dnes, môže byť už zajtra zastaralé. Preto azda nikoho neprekvapí, že exkluzivita kúpeľne sa môže odvíjať aj od (ne)prítomnosti technologických "zázrakov" a vychytávok v nej. Či už sa jedná o vykurované podlahy, parné sprchy alebo WC s diaľkovým ovládaním a osvetlením. Nie zriedkavá je aj prítomnosť WiFi signálu či nabíjacích staníc pre rôzne mobilné zariadenia.

Perfektné výhľady

Kúpeľne sú zo svojej podstaty riešené ako v zásade tmavé miestnosti bez okien. Tie sa nezvyknú osádzať jednak z dôvodu nedostatku miesta a tiež preto, že by mohla byť ohrozená intimita užívateľov kúpeľne. Preto ak je do kúpeľne možné osadiť rozmerné okno bez toho, že by to narušilo priestor v kúpeľni či komfortnú zónu kúpajúcich sa, je aj toto považované za akt exkluzivity (pravda, v našich podmienkach mimoriadne málo vídaný).

Luxusné kúpeľne
Luxusné kúpeľne

Luxusné povrchy

V celkovom dizajne kúpeľne zohrávajú dôležitú úlohu aj použité materiály, respektíve ich textúra či úprava ich povrchu. Nie je všetko zlato, čo sa blyští, no nablýskaný alebo naleštený povrch azda vždy vzbudí dojem exkluzivity a luxusu. Môže sa jednať o mramorový povrch alebo povrch z lešteného dreva, ktoré naviac dodá charakteristický vzhľad vďaka svojej jedinečnej textúre.

Luxusná kúpeľňa
Luxusná kúpeľňa

Svetlo dodávajúce správny akcent

Súčasťou väčšiny kúpeľní nie sú okná, aspoň nie také, ktoré by do miestnosti dodali dostatok svetla. Aj preto predstavuje osvetlenie jeden z ťažiskových bodov pri riešení každej kúpeľne. Exkluzivita tohto momentu spočíva v správnom umiestnení svietidiel, ktoré nie len že do miestnosti vnesú veľa svetla, ale majú schopnosť isté prvky zvýrazniť, zatiaľ čo iné sa elegantne schovajú v tieni.

Luxusná kúpeľňa
Luxusná kúpeľňa

Voľne stojaca vaňa

Všade tam, kde sa nachádza vaňa, je veľmi ťažké usmerniť zrak na nejaký iný bod. Ak chcete z tohto faktu vyťažiť viac a máte na to priestor (bez toho, že by ste prišli o efektívnosť a funkčnosť v rozmiestňovaní zariadenia v kúpeľni), umiestnite do kúpeľne voľne stojacu vaňu. Aj toto je jedno z exkluzívnych riešení, ktoré sa dá v kúpeľni realizovať.