KÚPEĽŇA

Tipy a inšpirácie pre pekné kúpeľne

Kúpeľňa svojím významom patrí k jednému z najdôležitejších priestorov každej domácnosti. Preto by ste pri jej dizajnovaní mali zohľadniť predovšetkým veľkosť priestoru, rozmiestnenie jednotlivých funkcií a následne výber materiálov a zariaďovacích predmetov. Tak sa dá dosiahnúť maximálne využitie potenciálu kúpeľňového priestoru po stránke funkčnej aj estetickej.

Plánovanie - dizajn kúpeľne si vyžaduje čas

Hodnota priestoru, ktorý nás obklopuje ovplyvňuje náš život. Dobre zariadený priestor kúpeľne šetrí náš čas a námahu, estetika priestoru vyvoláva v nás dobré pocity. 

Kvalitná, elegantná, resp. luxusná kúpeľňa si tak v konečnom dôsledku vyžaduje čas. Nielen na celkovú realizáciu z pozície murárov, inštalatérov, obkladačov, ale najmä čas na dôsledné plánovanie kúpeľne.

Návrh kúpeľne tak veľakrát predstavuje množstvo hodín strávených nad katalógmi či na internetových stránkach a pod.

Malá kúpeľňa so sprchou - 3D návrh kúpeľne
Malá kúpeľňa so sprchou - 3D návrh kúpeľne
Luxusná kúpeľňa - 3D návrh kúpeľne
Luxusná kúpeľňa - 3D návrh kúpeľne


Navyše typickým problémom kúpeľní nielen v starších bytoch, ale aj v novostavbách je veľkostné podcenenie priestoru, v ktorom sa bude kúpeľňa realizovať. 

To do značnej miery sťažuje dobré riešenie z hľadiska optimálneho rozmiestnenia jednotlivých funkcií a celkovej estetiky priestoru.

Potrebujete riešiť rekonštrukciu kúpeľne starej, alebo vytvoriť návrh novej kúpeľne? V kúpeľňovom štúdiu TARCHI vám vypracujeme návrh kúpeľne do posledných podrobností. 

Azda každý ocení kvalitne navrhnutú a zrealizovanú kúpeľňu, ktorá vytvorí dokonalé útočisko po náročnom pracovnom dni.


Moderná kúpeľňa -3D návrh kúpeľne
Moderná kúpeľňa -3D návrh kúpeľne
Moderná kúpeľňa - 3D návrh kúpeľne
Moderná kúpeľňa - 3D návrh kúpeľne


Funkčnosť kúpeľne je priorita

Návrh kúpeľne však predstavuje rad niekoľkých krokov. Dobre vyriešená kúpeľňa musí vychádzať v prvom rade z logického rozmiestnenia jednotlivých funkcií. Hovoríme tomu aj dispozícia kúpeľne.

Správna veľkosť umývadla a priestoru pred ním, alebo dvojumývadlo, či dve samostatné umývadlá pri viacpočetnej rodine.

Ak žijete sami, no v budúcnosti plánujete rodinu, rozhodne nezabúdajte na vaňu. Jednostranná alebo symetrická prípadne s doplnkovou funkciou sprchovania?

Preferujete sprchovací kút, možno otvorený, bezbariérový s veľkorysejšie riešenou mokrou zónou? Dokonalou čerešničkou na torte môžu byť unikátne skrinky do kúpeľne. Odkladacích priestorov nie je nikdy dosť.


Moderná kúpeľňa s vaňou - 3D návrh kúpeľne
Moderná kúpeľňa s vaňou - 3D návrh kúpeľne
Luxusná kúpeľňa so sprchou - 3D návrh kúpeľne
Luxusná kúpeľňa so sprchou - 3D návrh kúpeľne


Pod umývadlom, v samostatných skriniach, polootvorených estetických policiach, zabudovaných odkladacích nikách ... možností je veľa... Radiátor v kúpeľni, najmä elektrický môže byť dobrým riešením pre sušenie uterákov v prechodných obdobiach, keď je už vypnuté ústredné kúrenie.

S funkčnosťou ide ruka v ruke aj výber obkladov a dlažieb, aby sme pri údržbe kúpeľne neboli jej otrokmi. Všetky materiály a zariaďovacie predmety však vyberajte starostlivo so zreteľom na ich niekoľkoročné použitie. 

Nižšia kvalita materiálov síce ušetrí časť vášho rozpočtu, no z dlhodobého hľadiska nejde o premyslené riešenie.


Lesklý travertínový obklad
Lesklý travertínový obklad
Lesklé mramorové obklady
Lesklé mramorové obklady


Pohľad pri vstupe za milión

Takže teraz zavrite oči a zamyslite sa, čo by ste chceli prvé uvidieť, keď vstúpite do svojej novej kúpeľne? Prvý dojem je totiž kľúčový pri navodení celkového pocitu, a preto si dajte pozor, aby sa hneď oproti dverám nezjavila toaleta.

Namiesto toho do popredia elegantne vsuňte ten najkrajší kúsok, ako je napríklad luxusne obložená vaňa alebo dizajnové umývadlo, či jeho zostava s nábytkom. Moderná kúpeľňa si niekedy vystačí s originálnymi solitérmi tej najvyššej kvality.

To všetko nájdete v TARCHI, pretože naše štúdio sa sústreďuje na výber takých luxusných kúpeľňových produktov, ktoré nestratia svoj punc a štýl ani po desaťročiach.


Mozaika v kúpeľni
Mozaika v kúpeľni
Dizajnová samostojaca vaňa ako dominantný prvok v luxusnej kúpeľni
Dizajnová samostojaca vaňa ako dominantný prvok v luxusnej kúpeľni


Výber farieb a materiálov

Snívate o modernej minimalistickej kúpeľni, alebo priestrannej luxusnej miestnosti s veľkou vaňou a veľkorysým sprchovým kútom? Všetky vaše predstavy v TARCHI zhmotníme do prepracovaného 3D vizuálu.

Pri výbere materiálov a farieb majte na pamäti, že rodinné kúpeľne znesú skôr odolné materiály nenáročné na údržbu. Naproti tomu v dizajnovej kúpeľni pre dospelých si môžete dovoliť luxusný nádych a nadčasové obklady popretkávané ozdobnými prvkami, čí použitými odvážnejšími povrchovými textúrami.


Biely lesklý mramor je tiež nenáročný na údržbu
Biely lesklý mramor je tiež nenáročný na údržbu
Luxusná rodičovská kúpeľňa s tajomným zeleným a čiernym mramorom
Luxusná rodičovská kúpeľňa s tajomným zeleným a čiernym mramorom


Z pohľadu farebnosti zas berte do úvahy štýl vášho príbytku ako aj veľkosť kúpeľne. Malý priestor si priam pýta biele až zemité farby. Veľkolepé luxusné kúpeľne sa naopak môžu pohrať s tmavšími odtieňmi, ktoré by však vždy mali korešpondovať s farebnosťou celkového konceptu domu.

Tak, čo poviete, neskúsite si kúpeľňu zariadiť s TARCHI?