KÚPEĽNE, SANITA, OBKLADY, NÁBYTOK

Luxusné kúpeľne

Luxusné kúpeľne a momenty, ktoré ich definujú

 

Luxus v akejkoľvek forme je zväčša pomerne okázalý. Tvoria ho materiály a riešenia, pri ktorých sa nehľadí na peniaze, ale skôr na výsledný efekt, na to povestné „wow“, ktoré sa vám pri pohľade na luxusnú kúpeľňu dostane z úst. Dalo by sa povedať, že luxusnú kúpeľňu pozná každý už na prvý pohľad. Či už je to preto, že kúpeľňa je neobvykle priestranná, zdobená drahými materiálmi či neobvykle svetlá, intuícia nám skrátka napovie, že ide o niečo neštandardné, luxusné. Čo presne definuje luxus v priestore kúpeľní?

 

Veľa priestoru

Luxus v ponímaní dnešnej doby a perspektívy nasledujúcich rokov predstavuje, okrem iného, aj priestor. Dostatok priestoru. Môžeme pokojne tvrdiť, že priestranná kúpeľňa je zároveň aj luxusná, bez ohľadu na jej dizajn. Treba však povedať, že luxus je aj niečo viac ako len dostatok štvorcových metrov. V kúpeľni sa dá vytvoriť ilúzia priestoru využitím minimalistického štýlu a využívaním strategických prvkov ako osadenie veľkých okien či dobrého nasvietenia.
 

Luxusné povrchy

V celkovom dizajne kúpeľne zohrávajú dôležitú úlohu aj použité materiály, respektíve ich textúra či úprava ich povrchu. Nie je všetko zlato, čo sa blyští, no nablýskaný alebo naleštený povrch azda vždy vzbudí dojem exkluzivity a luxusu. Môže sa jednať o mramorový povrch alebo povrch z lešteného dreva, ktoré naviac dodá charakteristický vzhľad vďaka svojej jedinečnej textúre.

 

Skvelé výhľady

Kúpeľne sú zo svojej podstaty riešené ako v zásade tmavé miestnosti bez okien. Tie sa nezvyknú osádzať jednak z dôvodu nedostatku miesta a tiež preto, že by mohla byť ohrozená intimita užívateľov kúpeľne. Preto ak je do kúpeľne možné osadiť rozmerné okno bez toho, že by to narušilo priestor v kúpeľni či komfortnú zónu kúpajúcich sa, je aj toto považované za akt luxusu (pravda, v našich podmienkach pomerne málo vídaný).
 

Mramorové steny

Súčasťou nadčasových kúpeľní by bezpodmienečne mal byť prírodný materiál. V moderných kúpeľniach sa tento moment osvedčil vo forme dreva (dokonale spracovanie, leštený povrch, prirodzená vzorka), pre tie luxusné sa zase odporúča použitie keramického obkladu v dizajne mramoru na stenách aj podlahách. Značné použitie mramorových obkladov v kombinácii so zlatými doplnkami (stropné svietidlá, kohútiky) tiež pridáva do kúpeľní honosný výraz a vzhľad luxusu.

 

Kontrastné textúry

Luxus je a vždy bol do istej miery založený na istej kontroverzii z hľadiska výrazných detailov. Správne naladenie kontrastných prvkov dokáže nabudiť luxusný dojem, preto je z tohto ohľadu vyhovujúce, ak je v kúpeľni priestor na inštalovanie osobitých dielov – pohľad človeka, ktorý do takejto kúpeľne vstúpi, bude prebiehať od lesklých dlaždíc k zebrovanému koberčeku či výrazným nástenným dekoráciám.


Svetlo ako akcentačný bod v priestore

Existujú dva spôsoby, ktorými svetlo môže ovplyvniť celkovú atmosféru a vzhľad kúpeľne. Na jednej strane veľa svetla v kúpeľni môže navodiť dojem luxusu, na strane druhej potom stojí jemné akcentové osvetlenie, strategicky použité tak, aby jeden moment „vytiahlo“, zatiaľ čo iný skrylo. V tomto prípade platí, že čo môže vyhovovať jednému kúpeľňovému priestoru, to nemusí byť tým pravým riešením pre inú kúpeľňu.

 

Voľne stojaca vaňa ako ohniskový bod

Všade tam, kde sa nachádza voľne stojaca vaňa, je veľmi ťažké usmerniť zrak na nejaký iný bod. Ak chcete z tohto faktu vyťažiť viac a máte na to priestor (bez toho, že by ste prišli o efektívnosť a funkčnosť v rozmiestňovaní zariadenia v kúpeľni), umiestnite do kúpeľne takúto mimoriadne elegantnú vaňu. Vzhľadom na povahu kúpeľne ako takej a všetkého, čo je v nej zahrnuté, je dizajn tohto priestoru zväčša ponímaný maximálne efektívne, so zámerom na funkčnosť. Preto je aj tento prvok v kúpeľni hodnotený ako luxus, niečo, čo si nemôže (z rôznych dôvodov) dovoliť každý.